ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ANAMUR
Tarihçe
Coğrafi Durum
Yönetim
Turizm ve Tarım

 

GÜN SAZAK'IN 30.ŞAHADET YILDÖNÜMÜ

 

LÜTFİ ÖZDEMİR ŞEHİDİMİZİ UNUTMADIK...ÖZEL YAZILAR...

 

FOTOĞRAFLARLA LÜTFİ  ÖZDEMİR'İN HAYAT HİKAYESİ

 

MUSTAFA YILDIZDOĞAN "ŞEHİTLER ÖLMEZ" DİNLE

 

 

BAŞLIKLARDAN KONULARA ULAŞIN

 

  ANNELER GÜNÜ YAZILARI:

 

   YAZILAR


-Anneler Günü Anasayfası
  Çınar ARIKAN Yazısı


-
Şinasi ŞİRİN
  Anneler Günü Yazısı


-
Anneler Günü Nedir?

 

   MESAJLAR

-
Anneler Günü Mesajları
 

  ANNE ŞARKILARI

 

MUSTAFA YILDIZDOĞAN - "ANAM" DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

http://mp3.eylence.az/song/Mustafa-Yildizdogan/Anam.mp3.html

 

 

   ŞİİRLER


-
Ahmet Hamdi TAMPINAR
  Annem İçin


-Ahmet Kutsi TECER
  Anneler


-
Arif Nihat ASYA
  Anne


-
Aşık VEYSEL
  Anama


-
Bülent ECEVİT
  Köylü Kadınları


-
Faruk Nafiz CAMLIBEL
 Anneme Mektup


-
Fazıl Hüsnü DAĞLARCA
 Anneme Verdiğim Söz


-
Mustafa YILDIZDOĞAN
  Anam


-
M. Necati ÖNGAY
 Anne Sevgisi


-
Nazım HİKMET
 Annen


-
Necip Fazıl KISAKÜREK
 Anneme Mektup


-
Ümit Yaşar OGUZCAN
 Anacığım

 

-Rakım ÇALAPALA

  Ailemiz

 

 

DİĞER MESAJ HABER VE DOSYALARIMIZA ULAŞMAK İÇİN BU BÖLÜMÜ LÜTFEN TIKLAYINIZ...

 

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI...
"1-BAYRAM TÜM TÜRK DÜNYASINDA VE ANAMUR'DA TÖRENLERLE KUTLANDI" HABER DOSYAMIZ İÇİN TIKLAYINIZ...

 

*********

         MERSİN MİLLETVEKİLİ MEHMET ŞANDIR TBMM GENEL KURULUNDA İSRAİL OLAYINI KONUŞTU

    Mersin Milletvekili Mehmet ŞANDIR TBMM genel kurulunda İsrail ve İskenderun Şehitleri hakkında konuştu…

    Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı

     23. Dönem 4. Yasama Yılı

     109. Birleşim 01/Haziran/2010 Salı

     
MHP GRUBU ADINA MEHMET ŞANDIR (Mersin) 

    Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; öncelikle yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.
    Gerçekten ülkemiz ve milletimiz çok acı iki olayı yaşamıştır ve muhtemel cumhuriyet tarihinde bu kadar ağır bir saldırıyı ilk defa yaşamaktadır.
    Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak, öncelikle bu iki saldırıda hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza yüce Allah'tan rahmetler diliyor, milletimize sabır diliyoruz, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

    02.06.2010 Tarihinde www.anamurunsesi.com yazdı ______________________________________________

        MERSİN MİLLETVEKİLİ VE MHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ MEHMET ŞANDIR TBMM GENEL KURULUNDA BİR KONUŞMA YAPARAK İSRAİL  VE İSKENDERUN SALDIRISINI ANLATTI

     

     

            ŞANDIR İSRAİL OLAYINI KONUŞTU

    Mersin Milletvekili Mehmet ŞANDIR TBMM genel kurulunda İsrail ve İskenderun Şehitleri hakkında konuştu…

      Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı

      23. Dönem 4. Yasama Yılı

      109. Birleşim 01/Haziran/2010 Salı

      MHP GRUBU ADINA MEHMET ŞANDIR

        (Mersin)- Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; öncelikle yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.
   

   Gerçekten ülkemiz ve milletimiz çok acı iki olayı yaşamıştır ve muhtemel cumhuriyet tarihinde bu kadar ağır bir saldırıyı ilk defa yaşamaktadır.
   

    Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak, öncelikle bu iki saldırıda hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza yüce Allah'tan rahmetler diliyor, milletimize sabır diliyoruz, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.
  

    Sayın Hükûmetin planlamasına bağlı kalarak, gerçekten yaşadığımız bu iki olayla ilgili Milliyetçi Hareket Partisinin görüşlerini ifade etmek üzere söz aldım. İskenderun'daki olaya sayın Hükûmet öncelik verdi, İç Tüzük'ün 59'uncu maddesine göre Genel Kurula bilgi vermek kapsamında, sonra İsrail saldırısını dile getirdi, müsaade ederseniz ben önce İsrail saldırısını konuşmak istiyorum, çünkü İsrail saldırısı Türk milletine yapılmıştır, Türkiye Cumhuriyeti devletine yapılmıştır. Bu saldırıyı herhangi bir terör olayı olarak, herhangi bir vukuat olarak görmek mümkün değildir. Doğrudan Türk vatandaşlarının yoğun olarak bulunduğu, Türk Bayrağı'nı taşıyan gemiye karşı, sivil, savunmasız insanların bulunduğu ve beyaz bayrak çektiği bir gemiye karşı İsrail devleti ağır silahlarla ve öldürmek kastıyla saldırıda bulunmuştur, gemiler ve vatandaşlarımız esir alınmıştır ve çok ağır bir süreç yaşanmaya başlanmıştır. Yaşanan bu sürecin sonucunu öncelikle sorgulayalım.
   

    Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak, bu sonucu hasıl eden İsrail devletini şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Bu saldırı, insanlık suçudur. Bu saldırı, uluslararası hukuka, insanlık hukukuna, adaletine, tüm güzel duygulara yakışmaz, uymaz bir saldırıdır. Bu, bir devlet terörüdür. Bu, bir terör saldırısıdır ve maalesef, bu terör bir devlet tarafından planlanarak, karar verilerek ve acımasızca uygulanmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu saldırıyı yapan İsrail devletini şiddetle kınıyoruz, milletimiz adına kınıyoruz, devletimiz adına kınıyoruz.
 

    Değerli milletvekilleri, sonucun sebeplerini sorgulamak gerçekten bu Genel Kurulun görevidir. Biz, dünden bu yana, Sayın Genel Başkanımızın açıklamasıyla ve bizlerin konuşmasıyla,Hükûmetin bu konuyla ilgili Meclise bilgi vermesi, topluma bilgi vermesi, bu konuyu artık bir millî mesele hâlinde Meclise ve millete mal etmesi gerektiğini ısrarla ifade ettik. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu konunun bir iç siyaset malzemesi olmaktan çok öte bir millî mesele olarak ele alınmasını, sebepleriyle sorgulanmasını, sonuçlarıyla ilgili de birlikte karar verilmesini çok önemsiyoruz.
   

    Hükûmetin, Sayın Başbakanın, sayın bakanların açıklamalarından umuda kapılmıştık. Gerçekten, Türkiye'ye ve Türkiye Cumhuriyeti devletine, Türk milletini yakışır bir tepki ortaya konacak umuduna kapılmıştık. Ama şimdi Sayın Bakanın verdiği bilgiler, meseleyi aydınlatmak noktasında, Türkiye'nin tavrını ifade etmek noktasında bence bir talihsizlik olmuştur, yeterli olmamıştır. Nedir? Sayın Başbakan Yardımcısının ifadesiyle "Sonuçlarına katlanmak." ve Sayın Başbakanın ifadesiyle "Yetti artık!" ifadeleriyle ne kastedilmiştir? Ne yapılacaktır? Bunun burada konuşulması lazım. Bu mesele yalnız Hükûmetin meselesi değil. Hükûmetin sorumluluğunda ama milletin meselesidir. Milletin Meclisinde bu konunun içeriğini, gerçeğini, sebeplerini burada ortaya koymamız ve alınması gereken tedbirleri de birlikte kararlaştırmamız bir zorunluluktur.
 

    Ben tabii bir üzüntümü de ifade ediyorum. Çok önemli bir konuyu şu Mecliste takip ediyoruz. Milletin vekillerini yeterince ilgilendirmediğini üzüntüyle ifade ediyorum. Millet, burada milletin vekillerinden çok daha duyarlı ve bizi izliyor ve millet adına soruyorum:
 

    RIDVAN YALÇIN (Ordu) - Biz buradayız.
 

    MEHMET ŞANDIR (Devamla) - Muhalefet burada, teşekkür ediyorum.

    Sorum iktidara:
 

    Değerli arkadaşlar, gerçekten cumhuriyet döneminde bu kadar ağır saldırıyla karşı karşıya kalmamıştık. Egemenliğimize bir saldırı bu. Milletimize bir saldırı. Hakaret olmanın, bir suç olmanın ötesinde Türkiye Cumhuriyeti devletine bir saldırı yaşanmıştır. Buna Türk milletinin, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve onu temsil eden bu Meclisin, özellikle de Sayın Hükûmetin bir cevabı olmalıdır. Bu, Süleymaniye'de yaşanan askerin başına çuval geçirilmesi olayı şeklinde geçiştirilemez, geçiştirilmemelidir. Bu olay, Türkiye'nin başına çuval geçirilmiştir Sayın İktidar. Türk milleti adına Türkiye'yi yöneten Sayın İktidarın milletle birlikte, Parlamentoyla birlikte, iktidarıyla muhalefetiyle birlikte buna bir cevabı olmalıdır. Eğer söylenemeyen hususlar varsa İç Tüzük'ün verdiği imkânlar var; kapalı oturum yapılır, genel görüşme açılır ama bu yaşanan ve kabul edilemez bu sonucun sebepleri birlikte sorgulanır, cevabı birlikte verilir diye ümit ediyorum ve bunu talep ediyorum. Biz bu cevabı yeterli bulmuyoruz. Bu bilgiyi yeterli bulmuyoruz. Bugün acımız var. Bugün bu acının üzerinden Hükûmete yüklenmeyi çok gerekli görmüyoruz ama gerçekten cevabı verilmesi gereken sorular var. Bu cevapları lütfen millete veriniz.


    Dolayısıyla, biz siyasi iktidarı, Türk milletinin gücüne, Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücüne müdrik, ona inanan, ona güvenen bir şuurla, Türkiye'ye böyle ulu orta saldırılmasına fırsat verilmemesini, caydırıcı bir duruş ortaya konulmasını sayın iktidardan istiyoruz. Cesaret edememeliydi. Böyle bir ihtimal varsa bunun tedbiri alınmalıydı. Bu olay, anlık, spontane gelişen bir olay değil. Göz göre göre böyle bir olay yaşanıyor.
 

    Değerli milletvekilleri, bu mesele böyle geçiştirilemez. Ne Türkiye'nin ilişkileri açısından böyle geçiştirilebilinir ne de Türkiye'nin yönetimi açısından böyle geçiştirilebilinir. Asla iç siyasetin bir malzemesi olarak da kullanılmamalıdır. Gündem değiştirmek niyeti olarak bazı köşe yazarlarının ifade ettiği tüyler ürpertici böyle bir ihtimali kabul etmek mümkün değil. Eğer kabul edilmeyecekse, bunun ciddiyetine inanarak, burada Hükûmet olarak hem Parlamentoyu hem milleti bilgilendirmek ve gereken doğru tedbiri almak noktasında dünkü söylediklerinizden geri adımdasınız, geri noktadasınız sayın iktidar. Dün söylediğiniz noktadan, şu anda Sayın Bülent Arınç'ın yaptığı açıklamalarla geri noktadasınız. Hani "Yetti artık!" diyordunuz, yeten ne? Nedir? Kınamakla mı? Eğer Türkiye gibi böyle küresel bir güç iddiasında bulunuyorsanız Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine gerekli kararı aldıramadınız. Alınan kınama kararı bir karar tasarısı değil. İlgili devletlerin üzüntü belirtmekten öte bir tepkileri yok.
   

    Çok önemli bir noktadayız. Türkiye Cumhuriyeti devleti belki de cumhuriyet tarihinin en önemli kırılma noktasındadır. Eğer bu saldırıya Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak gereken, yeterli, olması gereken tepki ortaya konulamazsa, bundan sonra bu ülkenin bağımsızlığını ve egemenliğini korumak gibi bir imkânınız olmayacaktır.

    Değerli milletvekilleri, İskenderun'da yaşanan hadiseyi de şiddetle kınıyorum ve sizi kendi vicdanınızla baş başa bırakıyorum. "Güzel şeyler olacak." diye başladığınız bu yolculuk nereye ulaştı? Lütfen, bunu kendi vicdanınızda sorun. Bir siyaset malzemesi, bir muhalefet siyaseti olarak söylemiyorum…

   (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

    BAŞKAN - Lütfen sözlerinizi tamamlayınız.
    Buyurunuz.

    MEHMET ŞANDIR (Devamla) - …bir yıl oldu, "Güzel şeyler olacak." diye başladığınız bu süreç, bugün dünden daha fazla kan akmasına sebep oluyor, her geçen gün daha fazla kan akıyor; ne kan durdu, ne gözyaşı dindi. Nereye varacağız? Şehir merkezlerine saldırır, roketle saldırır oldular.

    AHMET ORHAN (Manisa) - Askerî üs, askerî üs…

    MEHMET ŞANDIR (Devamla) - Askerî üsse saldırır oldular. Durup düşünmek lazım. Bu gidiş iyiye gidiş değil. Terörle müzakere ederek bir sonuç alınamayacağını daha ne kadar çok kan akıtarak anlayacağız?

    Değerli milletvekilleri, gerçekten ülkemiz ve milletimiz çok böyle sıkıntılı bir süreçte. Yani, bu yaşananlara teslim olmak, "Artık yapacak bir şey kalmadı." teslimiyetine -bu bir uçurumdur- buraya sürüklenme tehlikesinin başında… Bu çok önemli: Kendine özgüveni olmayan bir milletin geleceği olmaz.

    (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

    BAŞKAN - Lütfen sözlerinizi bağlayınız.

    MEHMET ŞANDIR (Devamla) - Bitiriyorum.
    Bu sebeple, siyasi iktidarı, tüm siyasi hesapların ötesinde, bu milletin birliğini, bu milletin bu topraklardaki egemenliğini, bu devletin bağımsızlığını ve geleceğini savunmak adına, üzerine düşen görevi yapmaya davet ediyorum. Bunu birlikte yapmalıyız. Yapılmış olsa bu sonuçlarla karşılaşmayız aziz milletvekilleri, yapılmış olsa bu sonuçlarla karşılaşmayız. Ya tedbirde kusurda var ya duruşta eksiklik var ya politikalarda yanlışlık var ya ilişkilerde yanlışlık var.

    ŞENOL BAL (İzmir) - Zihniyette…
 

    MEHMET ŞANDIR (Devamla) - Sonuç olarak ulaşılan sonuç, Türkiye'ye yakışmaz, kabul edilemez ve bu millete reva görülemez sonuçlardır; bunu asla kabul etmiyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak bu yaşananları asla kabul etmiyoruz. Milletimize ulaşan bu ellerin kırılması, bu niyetlerin daha eyleme geçmeden durdurulması için gerekenin yapılmasını sizlerden talep ediyoruz.
   

    Tekrar, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmetler diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Saygılar sunuyorum. (MHP sıralarından alkışlar)
   

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]