ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

MİRAÇ KANDİLİ ANASAYFASI


                   
İLİ :ANKARA
            AY- YIL :AĞUSTOS 2007
              TARİH :10/08/2007

                     MİRAÇ KANDİLİ

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ

سُبْحَانَ الَّذى اَسْرى بِعَبْدِه لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ اِلَى الْمَسْجِدِ الْاَقْصَاالَّذى بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ ايَاتِنَا اِنَّهُ هُوَالسَّميعُ الْبَصيرُ

(İsra, 17/1)

قَالَ رَسُولُ للّهِ صَلَّي اللّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

الصلاةُ عِمَادُ الدِّينِ

   Muhterem Mü’minler!

   Hz.Allah(cc) gönderdiği peygamberlerini sadece tebliğ görevi ile başbaşa bırakmamış, onları vahiy ile yönlendirdiği gibi, zaman zaman çeşitli mucizelerle de desteklemiştir. Peygamber Efendimiz’in en büyük mucizelerinden biri de İsra ve Miraç olayıdır.

   Miraç; yükselme, yücelme, yukarı çıkma demektir.(1) İsra ve Miraç, hicretden bir buçuk yıl kadar önce vuku bulmuştur.

   Peygamberimiz(sas), bir gece Kabe’nin çevresinde iken Cebrail(as) gelmiş, O’nu Burak adlı –bizce mahiyeti bilinmeyen- bir vasıtaya bindirerek önce Kudüs’deki Mescid-i Aksa’ya götürmüş, oradan da göklere yükseltmiş, ‘Sidretü’l- Münteha’ denilen en üst makama ulaştırmıştır. Hz. Peygamber(sas) bu makamı da geçerek Cenab-ı Hakkın huzuruna ermiştir.

   Değerli Kardeşlerim!

   Miraç olayında fiziki şartlar, zaman ve mekan mefhumu kaldırılmış, ilim ve fennin ötesinde, insan irade ve kudretinin üzerinde, insanı ve insanlığı aciz bırakan bir mucize gerçekleşmiştir. Mucizeler; tabiat kanunlarının dışında cereyan eden harikulade olaylardır. Bu sebeple onları akli ölçüler içinde değerlendirmek doğru olmaz.

   Aziz Mü’minler!

   Miraç olayının biz müslümanlar için en önemli sonuçlarından birisi, hiç şüphe yok ki dinin direği olan namazın bu gece farz kılınmış olmasıdır. “Allah’a şirk koşmayan mü’minlerin cennete girecekleri”(2) müjdesi de bu gece Peygamberimiz(sas)’e bildirilmiştir. Bir diğer miraç hediyesi ise, Bakara suresinin “Amenerrasulu” diye başlayan son iki ayetidir.

   Değerli Mü’minler!

   Miraç gecesi ulvi bir gecedir. Bu noktada bize düşen görev, Rabbimizin biz kullarına karşı çok merhametli olduğu bilinci ve ne kadar çok olursa olsun günahlarımızın affedilebileceği ümidi ile Allah’ın rızasını kazanmaya çalışmaktır. Bundan dolayı bu geceyi ibadetle geçirmeliyiz. Bu gece vesilesi ile çevremizdeki yoksullara ve kimsesizlere yardım etmeli, annemizi, babamızı ziyaret ederek veya telefonla arayarak dualarını almalıyız.

   Netice itibarıyla, kalbimizi İsra ve Miraç mucizesinin ilahi nuruyla aydınlatarak gönlümüzde bu gecenin kandillerini yakmalıyız.

   Manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere, bunalan ruhlara huzur getirmesi dileğiyle bu gece idrak edeceğimiz Miraç kandilinizi kutluyor, hutbeme okuduğum Ayet-i Kerime ve Hadis-i Şerif mealleriyle son veriyorum:

   Yüce Allah(cc) buyuruyor ki “Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”(3)

   Hz. Peygamber(sas); “Namaz dinin direğidir”(4) buyurmuştur.

   Hazırlayan : Mustafa KALINSAZ
   
Keçiören – Kardeşler Mevlana Camii İ-Hatibi

   ________________

    Kaynaklar:

    1-İslami Bilgiler Ans. 2/256.
   
2-Elmalı Tefsiri, 2/282.
   
3-İsra, 1.
 
  4-Keşfü’l-Hafa, C.2, S.31.


   REDAKSİYON : İL HUTBE KOMİSYONU

______________________________________________________________
KÖŞE YAZILARIMIZ TOPLAM

Web Counter
Web Counter

DEFA OKUNMUŞTUR...

    "Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ
   

 Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]