ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ANAMUR
Tarihçe
Coğrafi Durum
Yönetim
Turizm ve Tarım

 

KADİR GECESİNİN AYRICALIĞININ SEBEBİ NEDİR?

 

 

RAMAZAN SAYFALARI  İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

TANRIM BENİ TÜRK YARATTI

 

BERAT KANDİLİ ANSAYFASI

 

 

BERAT GECESİ-VEYİS ERSÖZ YAZISI

 

 

TARİHİN DİKİZ AYNASI

 

 

MİRAÇ KANDİLİ ÖZEL DOSYA

  

 

 

      MİRAÇ  NEDİR?

 

BABALAR GÜNÜ

ALTTA YER ALAN KONU BAŞLIKLARIMIZDAN DAHA ÖNCEKİ YAYINLARIMIZA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

-ON KASIM ATATÜRK'Ü ANMA GÜNÜ

-ŞEHİT LUTFİ ÖZDEMİR

-ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADIK

-SEVGİLİLER GÜNÜ

-YENİ YIL

-TUNCELİ İSYANI SAPTIRILIYOR

-YİRMİÜÇ NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI DOSYASI

-REGAİP KANDİLİ

-ONDOKUZ MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

-NEVRUZ TÜRK'ÜN BAYRAMI

-ÖĞRETMENLER GÜNÜ

-MERSİN MİLLETVEKİLİ MEHMET ŞANDIR İSRAİL'İ ANLATIYOR

-KÜTÜPHANELER HAFTASI

-İSTİKLÂL MARŞIMIZIN KABULÜ

-ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

-ANNELER GÜNÜ

-ABD MALLARINI BOYKOT EDELİM

-BAŞBUĞ ALPARSLAN TÜRKEŞ

-ANAMUR'A SAHİP ÇIKALIM

-TÜRKÇÜLER GÜNÜ

-OĞUZ BOYLARI (SOYUMUZ)

 

*********

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

       Ramazan Bayramı

 Rahmetiyle bizleri karşılayan, bereketi ile kucaklayan, Müslümanlara sabrı, nimete şükrü, yanı başımızdakini fark etmeyi ve paylaşmayı öğreten on bir ayın sultanı Ramazan ayını geride bırakarak, mutluluk ve sevincin, sevginin ve kardeşliğin topluma dalga dalga yayıldığı Ramazan Bayramına kavuşmuş bulunuyoruz.

          __________________________

30.08.2011 tarihinde www.anamurunsesi.com yazdı.

 

    

           Ramazan Bayramı

 Rahmetiyle bizleri karşılayan, bereketi ile kucaklayan, Müslümanlara sabrı, nimete şükrü, yanı başımızdakini fark etmeyi ve paylaşmayı öğreten on bir ayın sultanı Ramazan ayını geride bırakarak, mutluluk ve sevincin, sevginin ve kardeşliğin topluma dalga dalga yayıldığı Ramazan Bayramına kavuşmuş bulunuyoruz.

 

“Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu kurtuluş” olan bu ayda Kur’an-ı Kerim’i okumaya, anlamaya çalıştık, O’nu hayatımıza rehber etme kararımızı tazeledik. Bu ayda dinimizle ilgili bilgimizi artırmaya ve Peygamberimizin (sav) sünneti, güzel ahlakı ve örnekliği ile daha fazla buluşmaya gayret gösterdik. Kur’an ve Sünnetle iç içe bir ay geçirme fırsatı yakaladık. Ramazanla bütünleşen oruç ibadetini yerine getirdik. Eş, dost ve akrabalarımızla, sevgi ve ilgiye muhtaç kimselerle iftar sofralarında buluştuk. Zekat ve fitremizle, hayır ve hasenatımızla ihtiyaç sahibinin yanında olmaya çalıştık.

 

Ramazan’ın bu bereketli manevi atmosferi içerisinde Müslümanlar olarak şüphesiz pek çok kazanımlarımız oldu. Ancak, ibadetlerimizi yerine getirme, dinimizin haram ve günah saydığı işlerden kaçınma konusundaki özenimizi ve dindarlık şuurumuzu Ramazan’dan sonra da devam ettirmeliyiz. Çünkü Müslümanlık, bütün davranışlarımızı etkileyen, bütün zamanımızı kuşatan bir bilinç ve farkındalık halidir; istikrarlı bir hayat çizgisi sürebilme başarısıdır. Bunun için de, Ramazan’da kazandığımız hasletlerimizi ve duyarlılığımızı Ramazan sonrasında zayıflatmayalım. Sevgili Peygamberimiz (sav)’in ifade buyurduğu gibi, bu Ramazan, bir sonraki Ramazan ayına kadar bilincimizi diri tutan bir kaynak, bizleri hata ve günahlardan sürekli koruyan bir kalkan olsun.

 

Ramazan Bayramı, bir sevinç ve mutluluk paylaşımıdır; Hz. Adem’in çocukları olarak aynı insanlık ailesinin üyesi olduğumuzu, müminler olarak dost ve kardeş olduğumuzu fark etme zamanıdır. Öyleyse, Yüce Rabbimizin bizlere katından bir müjde ve mükafaat olarak sunmuş olduğu bayramlarda, başta anne ve babamız olmak üzere büyüklerimizi ihmal etmeyelim. Nefsimizin ve bencilliğimizin bizi yönlendirmesine fırsat vermeden kırgınlıkları, dargınlıkları, haset ve nefret gibi duyguları zihnimizden ve davranışlarımızdan söküp atalım. Bayram günlerinde büyüklerimizi ziyaret edip dualarını alalım, komşu ve akrabalar bir araya gelip aramızdaki bağları güçlendirelim, öksüz ve yetim çocuklarımızın barındığı ‘Sevgi Evleri’mizi, yaşlılarımızın kaldığı huzur evlerimizi, hastanelerde tedavi amacıyla kalmakta olan kardeşlerimizi ziyaret edelim, onlara yalnız olmadıklarını hissettirelim.

 

Bayram coşku ve mutluluğu, insanlık ailesinin bütün üyeleriyle, bütün din kardeşlerimizle birlikte yaşanabilirse anlamlıdır. Ne yazık ki, bugün insanoğlunun sonu gelmez hırs ve hesapları sonucu dünyada birçok acılar yaşanıyor. Yüce Rabbimizin cennet olarak yaratıp bizlere sunduğu dünyayı kendi ellerimizle cehenneme çevirdik ve birbirimize dar etmeye başladık. Yanı başımızdaki ülkelerde şiddet adeta sıradanlaştı, barış, huzur ve insan onuruna yakışır bir hayat tarzı hala kurulamadı. Aynı inancın mensupları arasında kardeşlik ve sevginin yerini asabiyet, ayrışma, sen – ben kavgası aldı ve bizleri ateş çukuruna sürüklemeye başladı. Öte yandan, bugün Pakistan’da milyonlarca kardeşimiz, eşine az rastlanan bir sel felaketi sonucu felaket, sefalet ve ızdırap içinde, yok oluşla karşı karşıya ve bu vahim durumlara seyirci kalan insanlık ve İslam alemi sınıfta kalmak üzere. İnsanoğlunun rahmetle yüklü gönül dünyası günümüzde daraldı, ipeklere yumuşaklık veren merhametin menbaı olan kalbi katılaştı, kendinden başkasını görmez ve düşünmez oldu.

 

Duamız odur ki, bizler kendi evimizde ve yurdumuzda bayram coşku ve mutluluğunu yaşarken insan olarak ötekini ve sorumluluklarımızı unutmayalım. Bütün bu acı ve göz yaşlarının dinmesi için de yapabileceklerimizi yapalım, dua edelim, iç dünyamızda onları hissedelim, imkanlarımızı paylaşalım.

 

Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin, yurtdışındaki bütün vatandaş ve soydaşlarımız ile İslam âleminin Ramazan Bayramını tebrik ediyor, nice bayramlara sağlık ve esenlik içinde erişmemizi diliyor, bayramın bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

 

http://www.diyanet.gov.tr/

    Güncel Dini Sorularınıza Cevaplar:

   DİNİ BAYRAMLAR NİÇİN FARKLI GÜNLERDE YAPILIYOR?

          Sayın RIFAT TOPRAK soruyor:

    SORU : Ülkemizde Ramazan ve Kurban bayramının ne zaman yapılacağı takvimlerde yazıyor.

    Ancak Arap ülkelerinden bazıları bizden bir gün önce bayram yapıyor.

   Ülkemizde bazı kimseler de 1 gün önce bayram yapıyor? Bir gün önce oruca başlıyor.

   Bu farklılığın sebebi nedir?

      CEVAP: Soruda bahsedilen şekliyle gerçekten bazı ülkeler bizden bir gün önce bayram yapıyor ve bazı kimseler bu ülkelere uyarak bir gün önce bayram yapıyorlar.

   Hatta bazı Müslüman kardeşlerimiz Ramazan'da bir gün önce oruç tutmaya başlıyorlar.

   Ramazan'da oruca başlama ve dini bayramların aynı günde yapılması için İslam ülkeleri arasında zaman zaman çeşitli toplantılar yapılmaktadır.

   Diyanet İşleri eski başkanlarımızdan Sayın Tayyar Altıkulaç'ın bu konuda yaptığı çalışmalar hala canlılığını muhafaza ediyor.

   Bu ayrılığın sebebi; ay'ın gökyüzünde hilal halinde görülmesindeki uygulamadan kaynaklanmaktadır.

   Bugün ay'ın gökyüzünde hilal şeklinde ne zaman ve nerede görüleceği çok ince hesaplarla hatasız olarak tespit edilebilmektedir.

   İlmi yönden yapılan bu tespitler de; gözlemlerle doğrulanmaktadır.

   İslam’ın ortaya koyduğu hükümlere göre;

   Kameri aylar; güneş battıktan sonra ay'ın yeryüzünün herhangi bir yerinde hiçbir alet yardımı olmaksızın çıplak gözle gökyüzünde görülmesi ile başlar.

   İşte Ramazan ve Kurban bayramları da oruca başlangıç günü de buna göre yapılmaktadır.

   İslam ülkelerinden bazıları Kameri aybaşını tespit edilmesinde Ay'ın gökyüzünde hilal şeklinde görülmesin değil kavuşum anını dikkate almaktadırlar.

   İşte ayrılıklar bundan kaynaklanmaktadır.

 

 

Gazi MERT
Eğitimci-Yazar
  g.mert33@hotmail.com
  
 _________________________________________________________

BÖLÜM YAZILARI

Website counter

DEFA OKUNMUŞTUR

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]