ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

TARİH ve DOĞA
Doğal Güzellikler
Mamure Kalesi
Anamurium
    - Ören Antik Kenti
    - Tiyatro Necropol
Titiapolis
Yayınlarda Anamur
Mağaralar
Müze ve Diğer Tarihi Yapılar

 

ANEMURİUM NECROPOL


Ören yerinde halen kilise, Roma hamamı, konser salonu, mahkeme salonu, ev ve mezar kalıntıları bulunmaktadır. Bunların hepsi mozaiklerle süslenmiştir. Anemurium'un tarihi dört dönemden oluşmuştur. Helenistik dönem, uygarlığın zirvesine ulaşmış Roma kenti, Bizans dönemi ve 7. yy.da yoksullaşmış şehir.
 

 

Bina seklinde iki katli mezarlar bulunmaktadır. Bu mezarlarda ziyaretçiler için küçük giriş salonları vardır. Uzaktan bu mezarlar bir şehir kalıntısı görünümü vermektedir. Necropol alani içerisinde plan özelliklerini koruyan 350 yapı vardır. Necropol alanı içindeki kilise M.S. 400 yılında inşa edilmiştir.
 

 

Kentin surları dışında kalan mezarlığı, Anadolu'nun en iyi korunmuş nekropol alanını oluşturur. Bunların sayısı 350–400 civarındadır. Tonozlu mezarların tek ve iki katlı örneklerinin bir kısmının duvarlarında freskler ve mozaikler bulunmaktadır. Genel olarak mezarlarda lahit odası, ziyaret mekânı ve diğer eklenti mekânları yer alır. Beşik tonozlu en eski mezarların temelleri büyük kireç taşlarından inşa edilmiştir. Nekropol'de görülen ikinci mezar tipinde geleneksel plana eklenti mekânlar oluşturulmuştur. Üçüncü mezar tipi ise bir bahçe içerisinde eski tip mezarlara yeni bir ünite olarak eklenmiş yapılardan Anemurium Nekropol meydana gelir. Bunların dışında edikula formunda, dört cephesi kemerli ve kesik koni biçiminde mezar tipleri de yer alır.
 

TİYATRO VE KONSER SALONU (ODEON)
 

 

Odeon I.S. 2. yy.da inşa edilmiştir. Odeon'un oturma yerleri daire seklindedir. Roma tipinde yapılmış, platformun tamamı mozaikle kaplıdır.

 

 

Oturma basamakları 900 kişiliktir. Tepeden inen duvarın yanındadır. Yamaca dayalı oturma yerlerinde iz kalmayan tiyatronun yalnız yuvarlak çevre duvarları sağlamdır.

 

 

HAMAM

 

Tiyatronun batısında bulunan hamam, antik kentin en sağlam kalmış yapısıdır. Duvarları kırma taslarla örülü ve sıvalıdır. İki katli olan yapı, tonozla örtülü bir salon ile ara açılan odalardan oluşur. İçte ve dışta, kırmızı, siyah ve beyaz boyalı fresk isleri görülür.

 

 

Hamamın döşemesi mozaiktir. Hamamın girişinde Grek tarzında düzenlenmiş mozaik tabloda “iyi banyolar” dileği yazılıdır.

 
Fotoğraf: Çınar Arıkan (Soylular Hamamı Havuzu) ANAMURİUM Fotoğraf: Çınar Arıkan (Soylular Hamamı Hamam Teknesi) ANAMURİUM Fotoğraf: Çınar Arıkan (Soylular Hamamı Yer Mozaiği) ANAMURİUM Fotoğraf: Çınar Arıkan (Soylular Hamamı Önü Liman Yolu Yer Mozaiği) ANAMURİUM
Soylular Hamamı
Havuzu
Soylular
Hamam Teknesi
Soylular
Hamamında Mozaik
Soylular Hamamı
Yer Süslemesi
Fotoğraf: Çınar Arıkan (Halk Hamamı) ANAMURİUM Fotoğraf: Çınar Arıkan (Halk Hamamı) ANAMURİUM Fotoğraf: Çınar Arıkan (Halk Hamamı) ANAMURİUM Fotoğraf: Çınar Arıkan (Halk Hamamı Beşik Tonozlu Tavan) ANAMURİUM
Halk Hamamı Halk Hamamı
Ön Cephe
Halk Hamamı
Yandan Görünüş
Halk Hamamı
Tavan Beşik Tonoz


 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]