ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

TARİH ve DOĞA
Doğal Güzellikler
    - Genel
    - Pullu Mesire Yeri
    - Kocaçay
    - Pınarlar
    - Plajlar
    - Yaylalar
Mamure Kalesi
Anamurium
Titiapolis
Yayınlarda Anamur
Mağaralar
Müze ve Diğer Tarihi Yapılar

 

GENEL OLARAK DOĞAL GÜZELLİKLER


Orta Asya’da başlayan serüvenimiz Anadolu denen topraklarda yeni bir şekil alarak günümüzde de devam ediyor.1228’den bu yana Türk egemenliğinde bulunan Anamur doğal güzellikleri ile de öne çıkmaktadır. Tarihi yapılar, antik kentler, dağlar, ova, deniz, güneş, çay, yayla aklınıza her ne gelirse doğal güzelliğin bir parçası olarak düşünebilirsiniz.

 

 

Tarihi yapılarda, kalede, Anamurium da doğa ile kucaklaşmıştır. Çağların ta derinliklerinden geliyor olmalarına rağmen doğal hayatla, Anamur’un güzellikleri ile kaynaşmışlardır.

 

Anadolu tarihi geçişlerde köprü görevini yaparken Anamur’da hâkimiyeti kuran yapının özelliklerinden kendisine değerler katmıştır.

 

Anamur ulaşımın güç olmasından dolayı kültürel yapısını koruyan ender yerleşim yerlerinden biridir. Sakin, sessiz, gürültüsüz ortamı, kumasalları, koyları, makisi ve Akdeniz’in tipik karakteristik özellikleri, güneşi ve denizi ile doyulamayacak güzellikler sunar.

 

Kıvrım kıvrım yollarla ulaşıyor olmanız hiçbir zaman sizi bıktırmasın, bunaltmasın. Her güçlüğün bir kolaylığı, her yokuşun bir inişi olduğunu unutmayın. Göz alabildiğine uzanan denizin maviliği ile birleşen doğanın yeşili ile bezenmiş manzaraların tadını çıkarın. Vahşi doğanın içinde sizi özlemle bekleyen, kucaklamaya hazır, sevgi dolu insanların yaşadığını unutmayın.

 

Yazın gelmişseniz pırıl pırıl suları ile Akdeniz’in en uzun plajında koyuverin kendinizi o maviliklere. İnanın ne yorgunluk kalacak, ne de sıkıntısı.

 

Plajın istediğiniz yerinde denize girin. Kimseler paylaşmamıştır, deniz kenarlarını. Her yer sizin…

 

Sıcaktan bunalırsanız gelin sizi bir saat içinde Toros dağlarının zirvelerine çıkaralım. Keçi etinin ocakta pişen ızgarasının dumanına; kekik, katran, ardıç kokuları saçan oksijeni bol yaylalarına uzanalım sizlerle.

 

Pullu Orman İçi Milli Parkı, 7 adet mağara, Dragon çayı vadisi, balık çiftlikleri, ormanı, makiyi Pınarlar, Anamur regülâtörü ve yaylaları ile doğallığı ve saflığı yaşayın.
 

Kocaçay Anamur Regülâtöründe(Baraj) daha da mavi akar.

 

Toros dağlarının bitki çaylarını “Oh!” çekerek yudumlayın, ruhunuzu ferahlatın.

 

Bir gün Akdeniz’in balığını, bir gün Elbalak’ın katkısız balın, bir gün yaylanın kebabını, bir gün Anamur’un muzunu ve çileğini yiyin. Tat ve lezzet dünyasını bizimle yaşayın.

 

Doğa tahribatının bolca yaşandığı, çevre felaketleri ile daha da yaşanmaz hale gelen dünyadan biraz olsun uzaklaşın. Yaşanabilir ve öz değerlerini koruyan şu zümrüt Anamur’la tanışın.

 

Anamur’u görün. Görmekle de kalmayın! Onu yaşayın, onu sevin.
 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]