ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

TARİH ve DOĞA
Doğal Güzellikler
    - Genel
    - Pullu Mesire Yeri
    - Kocaçay
    - Pınarlar
    - Plajlar
    - Yaylalar
Mamure Kalesi
Anamurium
Titiapolis
Yayınlarda Anamur
Mağaralar
Müze ve Diğer Tarihi Yapılar

 

PINARLAR


Pınarlar Anamur-Ermenek Karayolu üzerinde gezinti ve piknik yapılabilecek alanlardan birsidir. Kışın küçük şelaleleri seyredebilirsiniz.

 

 

Pınarlar dev Çınar ağaçları ve ağaçların dibinden çıkan buz gibi suları ile yaz gününde yolculuk yapanları serinleten ve nefes aldıran bir yerdedir. Yayla yolu eskiden tek şeritli stabilize bile olmayan yer yer duvarları üzerinde yapılmış toprak yoldu. Araçlar bugün bir saatte alınan bu mesafeleri o zamanlar 2–3 saatte alırlardı. Tozla ve sıcakla yolculuk yamak zorunda kalanlar mutlaka pınarlarda mola veririler, ellerini yüzlerini yıkarlar, çay içerler veya sofra kurarlardı.

 

Bugün için pınarlarda ağaçların gölgesinde mola vermeniz yine mümkün. Anamur’dan veya yaylalardan çıkan bir araç çok kısa zamanda buraya ulaşabildiği için durma ihtiyacını pek hissetmiyor. Ancak geçmişi bilenler ve o günlerin nostaljisini yaşamak isteyenler mola vermeden de edemiyor.

 

 

Günümüzde bir çay evi bulunan Pınarlarda oturup bir çay içmeniz, geçmişi yaşamanız her halde çok keyifli olsa gerek.

 

1995’li yıllara kadar Anamur’a gelen içme suyunun bir kısmı Pınarlardan künklerle Anamur’a gelir ve çeşmelerden Pınarlar suyu akardı. Bugün Anamur’a gelen sular başka pınar kaynaklarından geliyor.
 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]