ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

TARİH ve DOĞA
Doğal Güzellikler
Mamure Kalesi
Anamurium
Titiapolis
Yayınlarda Anamur
Mağaralar
    - Köşekbükü Astım Mağarası
    - Çukurpınar Düdeni (Mağarası)
    - Anamur'un Diğer Mağaraları
Müze ve Diğer Tarihi Yapılar

 

MAĞARALAR


ANAMUR'UN DİĞER MAĞARALAR

 

BUĞU MAĞARASI (BUĞU DELİĞİ)
 

Şehir merkezinin kuzey kısmında, Toros dağları üzerinde 1500 metre uzaklıktadır. Top beleninin kuzey batısına düşer.
 

Mağara içerisine inişi biraz zordur. İçerisinde bulunan sarkıt ve dikitleri ile ilgi çekici bir mağaradır.
 

BİCİKLİ MAĞARASI
 

Anamur insanı yaz gelince yaylalara çıkar. Abanoz Yaylası da bu yaylalardan birisidir. Abanoz yaylası Anamur-Ermenek karayolunun 60. kilometresinde yer alır. Bu yaylada 700 metre uzunluğunda ve yedi bölümden oluşan bir mağara bulunmaktadır.
 

Mağarada bulunan birçok sarkıtın meme şeklinde olması mağaranın bu adla anılmasına neden olmuştur. Sarkıtların ucundan su damlaması da memeden gelen sütmüş gibi yorumlanmıştır. Memeli kelimesi yerli dildeki karşılığı biciklidir.
 

ADAMDAŞ MAĞARASI
 

Anamur’un Evciler ve Sarıağaç köylüleri ile Malaklar Köyü Kadılar Mahallesinden keçi ve koyun besleyen göçerleri belirli bir süre yayla ihtiyacı için bu yaylaya çıkarlar. Yaylada inler ve köylüler tarafından yapılan pür evciklerde ikamet edilir.
 

Adamdaş efsanesinin de geçtiği bu yaylada insanların oturduğu bölümün arka tarafında 1,5–2 metre yükseklik ve 1,5 metre genişliğinde bir mağara ağzından içeri girilir. Mağaranın ilk kısmı geniştir. Aydınlıktır. Ancak iç kısımda ikiye ayrılır ve geçiş dardır. Bu dar geçişten sonra daha geniş bölüme geçilir. Mağaranın dip kısmında ıslak ve topraklı bir zeminle karşılaşırsınız. Mağara içinde su da vardır.
 

Duvarlarında ise kaslı bir insanın vücuduymuşçasına taştan doğal kabartmalar yer alır. Hep ateş yakarak girildiğinden mağara duvarları yer yer kararmıştır.
 

Mağaranın doğurganlığa iyi geldiği inancı yaygındır. Çocuğu olmayan ailelerin dilek bölümünde dilek diledikten sonra giriş kısmında mağara içinde uykuya yattığı ve çocuğunun olup olmayacağının kendilerine rüyada bildirildiği bölgede yaşayanlarca anlatılmaktadır.
 

ÜĞÜ (MAĞARASI) DELİĞİ
 

Anamur-Yayla karayolunun 12. kilometresinden Karalarbahşiş köyü çıkış kısmından Kükür köyüne doğru bir dere yolu uzanır. Bu yol Anamur içme suyunun da geldiği Kükür pınar suyunun Anamur’a getirilişi sırasında inşa edilmiştir. Karalarbahşiş’ten itibaren 6. kilometrede yolun solunda dağdan buz gibi bir suyun çıkıp Gökçeçay’a karıştığını görürüsünüz. Karalarbahşiş ile Üğü deliği arasındaki yol stablizedir. Bu suyun çıktığı yer Üğü deliğidir. Mağaranın bulunduğu alan Güneybakşiş köyü sınırları içindedir. Güneybahşiş’in içinden yaya olarak ta mağaraya ulaşılabilinir. Suyun çıktığı kısımda herhangi bir giriş yoktur. Su çıkışına göre sağ tarafta hemen üst kısımda da 3 metre çapında dairesel bir alandan mağaranın içine girilebilinir. Mağara girişi dar olmasından dolayı karanlıktır. İçeriye ışık girmez. Ya meşale, ya da aydınlatma araçları ile mağaraya girmek mümkündür. İçerisinde de su akmaktadır. Yer yer geniş göllere rastlanır. Mağara içinde birbirine geçit veren beş ayrı bölüm bulunmaktadır. Tavan yüksekliği ter yer 10-20 metre arsında değişiklik gösterir. Keşvedilen kısımlarda altı adet göl bulunmakta ve bu göllerin bir kısmı bir hayli derindir.
 

Bugüne kadar mağara içinde pek fazla araştırma yapılamamıştır. Sadece TRT program yapımcısı Ertürk Yöndem Sugözü köyü ile ilgili yaptığı bir program sırasında mağara içerisine kameramanlar eşliğinde girmiş ve mağara girişi ile mağara gölüne kadar olan kısmını gün yüzüne çıkarıp yayınlamıştır. Gelen yeraltı suyunun nereden geldiği ve kaynağını sağladığı bilinmemektedir. İçimli bir sudur. Bu konuda çeşitli rivayetler mevcuttur. Bunlardan biri Abanoz düdenlerinden çuvallarla dökülen samanların Üğü deliğinden çıktığı şeklindedir.
 

Mağara ziyaretçilere açılmamış meraklıları tarafından kendi imkanları ile ziyaret edilebilmektedir.
 

KAZIKLAR MAĞARASI
 

 

Anamur’un dağ köylerinden olan Karaçukur köyünde Kazıklar mağarası yer alır. Mağara içinde bir göl yer almaktadır. Köylülerce bilinen mağara pek tanıtılmamış ve araştırılmamıştır.
 

DEDE MAĞARASI
 

Anamur’un Yukarı Kükür köyünden en az üç saatlik bir yürüyüş sonunda Dede mağarasına ulaşılır. Araç yolu henüz yoktur. Mağara içerisi 40 metre içe doğru girmektedir. Fosil yapılıdır.
 

AYDINCIK MAĞARASI
 

Aydıncık Mersin ilinin ayrı bir ilçesi olmakla birlikte Anamur’la bu mağaranın ilgisi bulunduğundan konu olarak alınmıştır. Bu mağara yakın zamanda keşfedilmiştir. Girişi denizdendir. Aydıncık ilçesi yakınlarındadır. Mağara içerisinde renkli damlataş denilen oluşumlar kalen devam etmektedir. Bu mağara Akdeniz’de yaşayıp Aydıncık, Bozyazı ve Anamur ilçeleri kıyılarını yaşama alanı olarak seçmiş olan nesli az alan ve ancak 70 kadar olduğu tespit edilebilen Akdeniz Fok’larının üreme alanıdır.
 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]