ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

TARİH ve DOĞA
Doğal Güzellikler
Mamure Kalesi
    - Kale Yapısı
    - Kale Cami
    - Kale Hamamı
    - Kale Su Kanalları
    - Diğer Kaleler
Anamurium
Titiapolis
Yayınlarda Anamur
Mağaralar
Müze ve Diğer Tarihi Yapılar

 

KALE HAMAMI


Mamure kalesindeki hamam kalenin kuzeyinde E–24 Anamur- Mersin karayolunun solunda yer alır. E–24 karayolu Mersin yönünde sağda kale, hamam ise solda yer alır. Kaleyle kuzey-güney cephelidir.

 

 

Hamamı dört bölümde incelemek gerekir. Giriş bölümü, soğuk bölüm, ılık bölüm ve sıcak bölüm. Hamamın bir hayli bölümü özelliklede giriş bölümü yıkılmış durumdadır. Diğer bölümler ise günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır.

 

 

Kalenin fed edilmesinden uzun bir zaman sonra bu hamam inşa edilmiştir. Hamamın inşasını Karamanoğlu beyliği yaptırmıştır. Bu tarihinde 1300’lü yıllar olduğu bilinmektedir.

 

Küçük bir yapı olan hamam, ahşap hatıllarla desteklenmiş ve moloz taşla inşa edilmiştir.

 

 

Hamamın iç bölümlerinde kubbeye geçiş üçgen pandantiflerle sağlanmıştır.Yapı zaman içinde tahrip olduğundan tamir amaçlı yapılan onarımlarda sıvaları duvar freskolarının tahrip olmasına sebep olmuştur.

 

Evliya Çelebinin meşhur eseri Seyahatnamede Mamure kalesi de yer almış ve eserinde kaleden söz edilmiştir. Osmanlı Padişahı 2. Selim zamanında Lala Mustafa Paşa tarafından kalenin fethedildiği yazılarak tarihe not düşülmüştür.
 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]