ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

TARİH ve DOĞA
Doğal Güzellikler
Mamure Kalesi
    - Kale Yapısı
    - Kale Cami
    - Kale Hamamı
    - Kale Su Kanalları
    - Diğer Kaleler
Anamurium
Titiapolis
Yayınlarda Anamur
Mağaralar
Müze ve Diğer Tarihi Yapılar

 

KALE SU KANALLARI


Kalenin Güney kesimi tamamen deniz ile kaplı olduğundan oradan gelecek herhangi bir tehlikenin olmadığı düşünülmektedir. Anacak karadan gelen saldırıları önlemek ve kalenin surlarına ulaşmayı zorlaştıracak doğu, kuzey ve batı yönünde eni beş metreyi bulan derin su kanaları bulunmaktadır. Zaman içinde dolmuş ve eni azalmış olan bu kanallar şu anda da mevcuttur. Bu kanallara dragon çayının ağız kısmında bulunan Kıbrıslı gölünden su verilerek deniz ile birleştirildiği sanılmaktadır. Ancak ovada drenaj kanallarının açılması ve Kocaçay’ın ıslahı sonucunda bu göl de ortadan kalkmıştır. Ayrıca Kocaçay’ın üst havzalarından su getirilerek kale etrafındaki su kanallarına da verilmiş olabilir. Romalıların Kocaçay’ın sularını kaleye kadar götürebildikleri sanılmaktadır.

 

 

Kaleyle ilgili bilgilerin yer aldığı tek yazılı levha kalenin kuzey batı cephesinde yer almaktadır. Kalenin bu kitabesinde Arapça harflerle şöyle denilmektedir: “Karamanoğlu Alaaddin oğlu Mehmet oğlu Sultan İbrahim inşa etti. Bu tarih Mükerrem şevval ayında yazıldı”. Kalenin bu kitabesinin bulunduğu bölüm eskiden büyük bir ihtimalle kalenin girişi olarak kullanılıyordu. Fakat şu anda giriş doğu istikametinde yer alan kapıdan yapılmaktadır. Kitabenin olduğu bölümün girişi zaman içinde yıkıldığından bir hayli yenileme görmüş bulunmaktadır. Bu Kitabe duvar kemerinin altında altta dikdörtgen şeklinde büyük bir parça, üst orta kısmında ise kemerin eğimine uygun üstte buz rengi mermer bir parça şeklinde yer almıştır.

 

 

Mükerrem kelimesi; defalarca anlamına gelmektedir. Şevval ayı da kamer(ay) takvimine göre 10. ay olup, ilk üç günü ramazan bayramına gelen aydır. Kitabeden biraz da şunu anlamamız gerekiyor. Bu kale defalarca Şevval ayında mamur(onarım) gördü.

 

 

Anamur’daki Mamure kalesi Anadolu’daki kaleler içerisinde en sağlam ve dimdik ayakta duranlar  içerisinde yer almaktadır.

 

 

Kalenin yeni kapısına su kanalları üzerinden geçebilmek için kanal üzerine beton köprü yapılmıştır. Su kanalları tatlı su ile dolu olduğundan ördeklerin, su kaplumbağalarının ve kurbağaların  yaşama alanıdır.
 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]