ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

TARİH ve DOĞA
Doğal Güzellikler
Mamure Kalesi
Anamurium
Titiopolis
Yayınlarda Anamur
Mağaralar
Müze ve Diğer Tarihi Yapılar
    - Anamur Müzesi
    - Deniz Feneri
    - Akcami
    - Diğer Tarihi Yerler ve Yapılar

 

AKCAMİ (ALAADDİN CAMİ)


Anamur’da Karamanoğulları döneminden kalma birçok tarihi yapıya rastlanmaktadır. Bu yapılardan en önemlilerinden birisi yine Mamure kalesi içindeki gibi, cami yapılarından birsi olan ve Anamur Akarca semtinde bulunan Akcami’dir.
 

 

Bu cami 1326 yılında yapılmıştır. Daha sonra caminin yanına bir yivli minare ilave edilerek daha ilgi çekici hale getirilmiştir. Geçmişte minare ahşap ve tahtadandı.
 

Bu caminin karşısında Akarca Hanı ismiyle bir han bulunmaktadır. Yukarıdan gelen dere üzerinde ise geçmişte bir köprü bulunmaktaydı. Şimdi orada dere kapatılmış ve alttan suyolu verilmiş bulunmaktadır.
 

Cami merkezi planlı, tamamen kesme taşlarla inşa edilmiş kubbeli bir camidir.Caminin kapısı batı tarafta yer alır. Camiye basık ve engin kemerli bir kapıdan girilir.
 

 

Camiye girilince giriş kısmının tam karşısında fazla derinliği olmayan taştan yapılmış mihrap ve daha sonradan değiştirildiği düşünülen (asıl orijinali değil) ahşap minber yer almaktadır.
 

Türk mimarisinde görülmeyen bir tarz ile cami kubbesine geçiş sağlanmıştır.

 

Cami yapısının iç kısımlarında yan duvarlar üzerinde sağır sivri kemerlerdeki açıklıklarda duvar içine gömülmüş yuvarlak iç dolgularla kubbe kısmına geçişler sağlanmış bulunmaktadır.
 

Kubbeye geçişteki sağır kemerlerin duvara basan ayak kısımları üçgene benzeyen şekilde dayaklarla desteklenmiştir.

 

Giriş kapısının üzerinde caminin altı satırlık kitabesi yer alır. Bu yazıda 1326 tarihi okunmaktadır. Anacak bu kitabenin de sonradan konulduğu sanılmaktadır.
 

Akcami günümüze kadar birçok defa tadilat görmüş iç ve dış yapısı aslını korumakla birlikte orijinal özellikler bugün için görülememektedir. Şehirde ibadete açık camilerdendir. Bulunduğu mahallenin adı da Akarca olarak geçmektedir.

 

   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]