ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

          Yenilikçi Demokratlar ve Hidayet Kılınç’ı dinlerken

    Yenilikçi Demokratlar Platformu buluşmaya ve buluşturmaya devam ediyor. 8 Aralık 2012 Cumartesi günü, Anamur Öğretmenevi ilginç bir buluşmaya daha tanıklık etti. Bundan önce gerçekleşen sohbet programlarından ikisine katılmış ve tespitlerimizi aktarmıştık. Anamur’da ülkesi ve milleti için acaba ne yapabilirim düşüncesindeki bir avuç insan tarafından kurulan Yenilikçi Demokratlar Platformu hedefine emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

            10/12/2012 tarihinde www.anamurunsesi.com yazdı.

__________________________________________________________________

                Yenilikçi Demokratlar ve Hidayet Kılınç’ı dinlerken

    Yenilikçi Demokratlar Platformu buluşmaya ve buluşturmaya devam ediyor. 8 Aralık 2012 Cumartesi günü, Anamur Öğretmenevi ilginç bir buluşmaya daha tanıklık etti. Bundan önce gerçekleşen sohbet programlarından ikisine katılmış ve tespitlerimizi aktarmıştık. Anamur’da ülkesi ve milleti için acaba ne yapabilirim düşüncesindeki bir avuç insan tarafından kurulan Yenilikçi Demokratlar Platformu hedefine emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Platformun bu defaki konuğu 21. Dönem Mersin Milletvekili ve halen MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Hidayet Kılınç ve katılımcıları Necmettin Karabulut, Ahmet Üre, Vahit Balaban, Özdemir Şahin, Nihat Erkan, Vedat Çelikbaş, Ersoy Gölge, M. Suphi Alp, Ahmet Çetin, Özcan Kasapcaz, Yusuf Batur, Yaşar Küçük, Hakan Karagöz, Alaattin Şahin, Rıza Cılız, Ramazan Yalçın, M. Süleyman Kutay, biz idik.

    Hidayet Bey ile ortak yanlarımız çok fazla. İlk ve Ortaokulu Bozyazı’da okuduk. Liseyi farklı yerlerde bitirmemize rağmen yüksek öğrenim için 1977’lerde Ankara’da yollarımız bir kere daha kesişti. O Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümüne, ben de Ticaret Turizm Yüksek Öğretmen Okuluna kayıt yaptırmıştık. Çeşitli öğrenci yurtlarında beraber kaldık. Ankara’nın puslu havasını beraber soluduk.
Okul hayatından sonra yollarımız pek fazla kesişmedi. Ancak Anamur’a geliş-gidişlerinde karşılaştık hal hatır sorup, selamlaştık. Hidayet Beyin politikaya ilgisi yetmişli yıllara dayanır. Sanırım politikada örnek aldığı kişiler genellikle halk tipi politikacılar olsa gerek. Halk tipi politikacılar gelen vatandaşa kim oldukları, hangi düşünce yapısında oldukları, nereli olduklarını sormaz. Senin için ne yapabilirim diye sorar. Bu anlamda elimizde iki örnek var. Eski Mersin Milletvekillerinden A. Fevzi Arıcı, diğeri de Ali Erdir. Yoksa Ali Er de, A. Fevzi Arıcı da şimdiye kadar çoktan unutulur giderlerdi. Ama her ikisi de milletvekili olmadıkları halde hala halk arasında kredi sahibidir ve değer verilir, el üstünde tutulur.

    Hidayet Beyin, politik kariyerinin başlangıcı, Hakkâri’de 4,5 yıllık öğretmenlikten sonra Ankara’da Sağlık Bakanlığının çeşitli birimlerinde çalışmaya başlamasıyla beraber başlar. Anamurluların, Bozyazılıların, hatta çoğu Mersinlinin adeta Ankara’daki eli kulağıdır. Hani bir telefon kadar yakınız derler ya, bir anlamda Hidayet Kılınç pek çok kişiye bir telefon kadar yakındır. Belki de Hidayet Kılınç’ı klasik politikacı tipinden farklı kılan sır perdesi burada. Zira 1999-2002 arasında bir dönem milletvekili olarak görev yapmış olmasına rağmen Mersin politikasında söz sahibi olduğunu yakından biliyoruz.

    Yeniklikçi Demokratlar Platformu değişik siyasi görüşlere sahip insanlardan oluşuyor. Aralarında Ak Partili olanlar, CHP’li olanlar, MHP’liler, BBP’liler, DP’liler var. Düzenlenen programlarda herkes düşüncelerini rahatlıkla dile getirebiliyor. Bu düşüncelerinden dolayı kimse kimseyi dışlamıyor, meclis dışına atmıyor. Bu grubun daha önce iki toplantısına katılmıştım. Birinde Memur-Sen Mersin İl Başkanı Atilla Olçum konuktu. İkincisinde Ankara’dan bir konukları vardı. Çağdaş Demokratlar Grubu Üyesi ve Keçiören Belediye Meclis Üyesi Ahmet Er düşüncelerini aktarmıştı. Benim katılmadığım üçüncü toplantının konuşmacısı araştırmacı yazar ve Dr. Mustafa Erim idi. Anamur Tarihi ve kent müzeciliği konusunda yaptığı konuşma ve slâyt gösterisi katılımcılar tarafından çok beğenilmiş.

    Platform sözcüsü Ersoy Gölge’nin kısa takdim konuşmasından sonra söz alan Hidayet Kılınç’ın rahat tavrı dikkatlerden kaçmadı. Türkiye’nin sorunlarını anlatan yaklaşık yarın saate sığdırılan konuşması güzeldi. Sorunları iyi tespit etmiş. Bir MHP sözcüsünden uzun zamandan beri ilk defa dış Türkler konusunun dile getirilmesi. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışına vurgu yapılması güzeldi. Sanırım dinleyenlerin tamamı ne anlatıldığını net olarak anlayabildiler. Ancak gerek MHP’li, gerek CHP’li konuşmacılarda dikkatimizi çeken bir nokta var. Sorunları çok güzel anlatıyor, dile getiriyorlar. Fakat çözüm konusunda ne söyledikleri tam olarak anlaşılmıyor. Hidayet Bey kusura bakmasın, bu konuşmada ülkenin sorunlarının çözümü konusunda ben yeni bir şey duyamadım.

    Türkiye’nin bölünme tehlikesi içinde olduğu konusu tamam, halkın ekonomik çıkmaz içinde olduğu konusu tamam, bölücülüğün geldiği nokta ha keza, vatandaşın cinnet geçirmekte olduğu konusu da tamam. Mesela bölücü terörü nasıl bitireceksiniz, milli gelirin adil bölüşümü nasıl olacak, ekonomik, sosyal ve kültürel hayatın çatışmaları ne olacak, eğitim çıkmazı nasıl aşılacak, AB’ye tamam mı devam mı denecek, NATO’yu kapı dışarı kovabilecek miyiz, gibi dağ gibi sorunlar karşı karşıyayız. Peki siz bu sorunlar karşısında ne yapacaksınız, halkı içine düştüğü bu uçurumdan nasıl kurtaracaksınız bilmek ve duymak istiyoruz.

 

 

 

Hüseyin ŞİNASİ
huseyinsinasi@gmail.com
Tel: 0505 5967372

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2011'de Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ...   

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2012'de Yayımlanan Yazıları

-YÖRÜK DÜĞÜNÜ BELGESELİ ÜZERİNE

-Anamur’da asker uğurlama töreni

-MHP 10. büyük kurultayı ardından-1

-Cumhuriyet Bayramı kutlamalarından bir kesit

-Anamur Türk Eğitim-Sen ile bir akşam

-MHP 10. büyük kurultayına genel bakış

-Anamur Sedirden haber var

-Anamur’da bayram kutlamalarından

- Vatandaş, “ohh bee dünya varmış” demek istiyor

-Mersin-Antalya arası D-400 yolu ile 5 saat olur mu?

-Anlayacağız karizma fena çizik yemiş 

-Ekonomi Bakanı Çağlayan’dan üç açıklama

 -Ekonomi Bakanı Çağlayan Anamur’da

 -Anamur’da bir tatil gününden seçmeler

 -MHP’lilerle birlikte bir geziden akılda kalanlar

  -MHP Mersin Kongresinden notlar

  -Osman Gazi’den Orhan Gazi’ye öğüt

  -Anlayana önemli sorular

  -Memurlar ve toplu iş görüşmeleri

  -Başbuğ Türkeş anılarda yaşıyor

 -Cadde ve sokaklarda ücret, mertliği fena bozdu

 -Anamur’da ilkler ve şehitlere vefa

 -MEVLİT KANDİLİ, 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

   -Eğitimde 4+4+4 bulmacası

  -Anamur Denktaş’ı anarken

  -Yağma Hasanın böreği ye babam ye…

  -Anamur’da hayatın içinden seçmeler

  -Gelirinden fazlasını harcamayacaksın

  -Bir konudan iki kahraman yaratmak

 -Anamur MHP kongresinden birlik ve beraberlik çıktı 

  AK Parti, MHP kongrelerine doğru

   -Anamur’dan 2012’ye girerken -1

-Büyükşehir yarışına farklı bir yaklaşım

-MHP 10. büyük kurultayı ardından-2

-Büyükşehir yasası nedir, ne değildir?

-Asrın projesine bir katkımız olsun

-Anamur’da Cumartesi Pazarı yeniden hizmete girerken

-Anamur MHP’den muhteşem bir gece

-Bir şehit cenazesinden tespitler

-İstifa etmek onurlu bir davranıştır

-Ramazan manzaralarından bir demet

-Ramazan hazırlıkları ve halimiz

-Bir ihanet belgesinden günümüze yansımalar

-Meğer sıra Atanur’daymış

-Bir eğitim dönemi daha böyle bitti

-Erdemli Türkmen Şöleninden notlar

-"Sera City", bu isim hiç olmamış

-Büyük şefin kurallarından seçmeler

-Anamur halkının temsilcileri toplantıda niye yok?

-Anamur CHP ilçe kongresine doğru

-Anamur – Bozdoğan Azıtepesi doğa yürüyüşünden

-4+4+4 Sistemi ve Türkeş’in gerçekleşen ideali

-Çanakkale şehitleri üzerinden oyunlar 

-Anamur’da tercih turizm mi, yoksa tarım mı?

 -Yeni Anayasadan kim ne anlıyor?

  -Anamur ilgi ve destek bekliyor

  -Bankalar enayileri çok severmiş

  -Başbakan Erdoğan için dua edelim

  -Dostunu dost, düşmanını düşman bilmek

  -Dindar nesil tartışmasına bir katkı

 -Anamur’a iktidarın müjdelerinden

  -Anamur’da tarihi bir konak yenileniyor

  -Anamur’da kongreler, Çanakkale 1915 ve Denktaş’a veda

  -Anamur’dan 2012’ye girerken değerlendirme-2

 

KÖŞE YAZILARIMIZ

Web Counter
Web Counter

DEFA OKUNMUŞTUR...

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]